Ми закінчили проєкт на замовлення “ВІННИЦЬКОГО НАУКОВО-ДОСЛІДНОГО ЕКСПЕРТНО-КРИМІНАЛІСТИЧНОГО ЦЕНТРУ МВС УКРАЇНИ”.
Завданням проєкту – було покращити процес експерименту, який проходить з використанням навчених собак-біодетекторів.
Криміналістична одорологія – саме так називається система методів, засобів виявлення, зберігання і дослідження запахів з метою використання в карному процесі.
Для криміналістів, що займаються одорологією, собака – не тільки друг, а й колега. Запах собака відчуває в рази краще, ніж людина. Для визначення запаху підійде майже кожна порода собаки, але з точки зору зручності обирають породу, яку простіше утримувати і це зазвичай – англійський кокер-спаніель.
Як проводиться експеримент:
В кімнаті розташовуються 12 конусів. Всередині цих конусів розміщені зразки запахів. В одному з конусів запах, що має причетність до місця вчинення злочину. В кімнату приводять собаку і на вході дають понюхати зразок (запах підозрюваного). Після цього чіпляюсь ошийник собаки до штанги конуса і собака робить обхід конусів по колу.
Безпосередньо перед самим експериментом собаку тестують і показують, що вона себе добре почуває і здатна визначити запах. Цей тест полягає в показовому визначенні запаху в присутності сторони обвинувачення і захисту.
Пес в пошуку обходить усі конуси, а тільки потім сідає біля конуса, який співпадає з запахом, який йому дали понюхати на вході. Є різні методики, якими користуються криміналісти. Наприклад: проводять експеримент з трьома собаками, або після проведення першого миють кімнату, конуси і розподіляють зразки-запахи в інші конуси. Такими методами досягається валідність отриманих даних.
Конус виготовлено з спеціального матеріалу, який задовольняє таким вимогам: нейтральний запах, умовно прозорий, механічно обробляється. В конусі розміщено електроніку керування, рознім підключення до інтерфейсу, світлодіоди різних кольорів.