УСТАНОВКА ДЛЯ ОДОРОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Ми закінчили проєкт на замовлення “ВІННИЦЬКОГО НАУКОВО-ДОСЛІДНОГО ЕКСПЕРТНО-КРИМІНАЛІСТИЧНОГО ЦЕНТРУ МВС УКРАЇНИ”.

Завданням проєкту – було покращити процес експерименту, який проходить з використанням навчених собак-біодетекторів.

Криміналістична одорологія – саме так називається система методів, засобів виявлення, зберігання і дослідження запахів з метою використання в карному процесі.

Для криміналістів, що займаються одорологією, собака – не тільки друг, а й колега. Запах собака відчуває в рази краще, ніж людина. Для визначення запаху підійде майже кожна порода собаки, але з точки зору зручності обирають породу, яку простіше утримувати і це зазвичай – англійський кокер-спаніель.

Цікаві факти: Факт 1. Собака легко може відрізнити запах людини, яка була в кімнаті 2-3 дні тому. При цьому провітрювання кімнати не сильно впливає на результат.
Проєкт являє собою комплекс механічної установки, електронно-керованих конусів та системи оптичного розпізнавання образів. Призначений комплекс для нового підходу проведення одорологічного експерименту. Новий підхід значно зменшує участь людини в ході експерименту, що дає підстави вважати експеримент достовірним.
Цікаві факти: Факт 2. Центри, які займаються одорологією, як правило, мають спеціальний банк запахів. Зразки одягу, матерії, інші різні предмети, які якось контактували в справі з підозрюваним, консервуються в спеціальній ємності (може бути скляна банка) і зберігаються тривалий час.
Відповідно до технічного завдання, було розроблено і виготовлено центральну консоль для ведення собаки. Консоль виготовлено повністю з нержавіючої сталі, що не акумулює запахів. У консолі продумано регулювання по висоті, по вильоту штанги для налаштування під експеримент. Зусилля, яке треба прикласти для провороту штанги, дуже тонко регулюється завдяки механізму конусних підшипників всередині установки.
Цікаві факти: Факт 3. Кожна людина має індивідуальний запах, який визначено генетично. Тільки однояйцеві близнюки мають дещо схожий запах.
Для підвищення рівня ведення контролю експерименту розроблено і введено в роботу електронно-програмний комплекс. В основі лежить розпізнавання відео з камери 360* в реальному часі. Камера розташована в центрі кімнати на стелі. Програмна частина розпізнає з відео розташування 12-ти конусів (в конусах розміщуються “зразки”) і окреслює уявне коло навколо кожного. Розпізнається і рухомий об’єкт, яким являється собака. Якщо собака заходить в “зону” конуса, то програма – це візуалізує. Якщо собака “обирає” якийсь з конусів (знаходиться в зоні конуса > XХ секунд), то конус змінює колір з кольору очікування на колір активації. Керування станами конусами здійснюється з комп’ютера за допомогою інтерфейсу RS-485.

Як проводиться експеримент:
В кімнаті розташовуються 12 конусів. Всередині цих конусів розміщені зразки запахів. В одному з конусів запах, що має причетність до місця вчинення злочину. В кімнату приводять собаку і на вході дають понюхати зразок (запах підозрюваного). Після цього чіпляюсь ошийник собаки до штанги конуса і собака робить обхід конусів по колу.

Безпосередньо перед самим експериментом собаку тестують і показують, що вона себе добре почуває і здатна визначити запах. Цей тест полягає в показовому визначенні запаху в присутності сторони обвинувачення і захисту.

Пес в пошуку обходить усі конуси, а тільки потім сідає біля конуса, який співпадає з запахом, який йому дали понюхати на вході. Є різні методики, якими користуються криміналісти. Наприклад: проводять експеримент з трьома собаками, або після проведення першого миють кімнату, конуси і розподіляють зразки-запахи в інші конуси. Такими методами досягається валідність отриманих даних.

Цікаві факти: Факт 4. Собака розрізняє запахи різних людей, якщо вони заходили і виходили в одну кімнату. Тобто 5 різних людей не створюють ніяких нових змішаних запахів. Для собаки – це будуть 5 різних запахів.

Конус виготовлено з спеціального матеріалу, який задовольняє таким вимогам: нейтральний запах, умовно прозорий, механічно обробляється. В конусі розміщено електроніку керування, рознім підключення до інтерфейсу, світлодіоди різних кольорів.

Установка працює і використовується криміналістичним центром під час проведення експертиз. Ми отримали позитивну оцінку і маємо плани щодо розширення функціоналу і розвитку цього проєкту в цілому.

Other news